Podczas robienia zdjęć w deszczu pojawia się kilka problemów, które dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza: jak utrzymać suchy aparat (nikogo nie obchodzi czy fotograf zamoknie), druga: jak pokazać deszcz na zdjęciach. Ten drugi element wydaje się paradoksem. Jak można nie pokazać deszczu na zdjęciach? O dziwo, deszcz bywa nudny, szary i jest na pograniczu niewidzialności.

Tak więc, oto kilka wskazówek:

– Noś płaszcz dla swojego aparatu. Istnieje wiele ochraniaczy przeciwdeszczowych do sprzętu fotograficznego. Prawdziwym problemem jest posiadanie go przy sobie, gdy zaczyna padać. Wszystko, co chroni aparat całkowicie przed każdą burzę, włącznie z huraganen, może być zbyt obszerne do noszenia każdego dnia. Moja rada: noś ochraniacz na aparat w torbie, niektóre nie zajmują zbyt dużo miejsca i pozwalają na patrzenie przez celownik. Mój obecny faworyt posiada regulowane gumką obrzeże wokół przedniej soczewki, i drugie z tyłu, aby umożliwić dostanie się do środka, aby uruchomić aparat. Prosty, ale skuteczny w wielu mokrych sytuacjach.
– Szukaj ganków i markiz. Zadokuj się w suchym miejscu i czekaj aż zdjęcie samo przyjdzie do Ciebie. Napij się lampki wina, poczytaj książkę, zajmij się konwersacją. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość.
– Rób zdjęcia z wnętrza samochodu. Często jest to najlepszy kierunek działania, a czasami jest to jedyne praktyczne rozwiązanie. Często wystarczy otworzyć okno samemu pozostając suchym, zwłaszcza, jeśli wiatr wieje od tyłu.
– Kup parasol. Zawsze noszę mały składany parasol w mojej torbie na aparat. To 13 centymetrowy składany parasol, na tyle duży, aby uchronić aparat przed wilgocią. Jeśli jesteś w mieście, kiedy zaczyna padać, rozejrzyj się za sprzedawcę parasoli. Znalazłem jednego w Wenecji i kupiłem dwa, każdy w innym kolorze. Byłoby miło, gdybyś miał asystenta do trzymania parasola, ale uważam, że można trzymać parasol w lewej ręce jednocześnie z aparatem. Trochę nieswojo, tak, ale ma tę zaletę, że trzyma się parasol tuż nad aparatem. (Czy muszę dodawać, że tej rady nie stosuje się podczas burz? Parasole są bardzo podobne do piorunochronów w konstrukcjach budowlanych i zachowują się niemal tak samo. Zapamiętaj: Jeśli słychać grzmoty jesteś w polu rażenia pioruna).
– Dołącz parasol na zdjęciu. Właściwie parasol może być bardzo miłym składnikiem w kadrze. Doprowadź go do górnej części obrazu podczas fotografowania szerokim kątem i wypełnij górną część ramy. Jeśli ulice są pełne ludzi pod parasolami, twój wpisuje się w tłum. Ale może pełnić jeszcze jedną ważną funkcję. Wydawałoby się, że deszczowe chmury są ciemne i złowróżbne, w rzeczywistości są często źródłem światła na czarną scenę. Stąd, chmury są jasne, a scena poniżej jest ciemna. Możesz użyć parasola by ukryć zbyt jasne chmury i lepiej wyeksponować scenę.
– Uważaj na refleksy. Jeśli nie jesteś w ulewie, trudno jest rzeczywiście zobaczyć deszcz sam w sobie. Więc musisz odpuścić wizualne przedstawienie deszczu. Szukaj sposobów, którymi deszcz zamienia banalne sceny w bogate malowidła. To jest powodem, że goniłem gołębia po placu, aby uchwycić jego sylwetkę oświetloną przez witryny sklepowe.
– Podświetlenie deszczu. Deszcz staje się bardziej wyrazisty, gdy jest podświetlony. Światło wpadające przez krople deszczu jest skoncentrowane i nieco jaśniejsze niż reszta sceny. Tak więc należy szukać źródła światła i strzelać w jego kierunku. To może być latarnia w nocy, lub słońce przedzierające się przez chmury. W każdym razie, zasady są takie same. Im bardziej skierujesz obiektyw pod światło, tym lepiej wyeksponujesz krople deszczu. Jeśli jednak skierujesz zbyt bezpośrednio do źródła światła przeeksponujesz scenę. Dlatego zawsze należy dążyć do uzyskania odpowiedniego kąta. Przy okazji, parasol który nosisz może służyć jako pomocne zacienienie obiektywu.
– Dodaj trochę flesza. Lampy błyskowej rozświetli krople deszczu, zazwyczaj jest to złe ponieważ da zbyt wiele światła w celu oświetlenia obiektu. Nie chcesz tego. Ale skieruj flesza w dół (np. -3,0 stopnie) to doda trochę oświetlenia na krople deszczu. Ta technika jest trudna więc musisz eksperymentować. Może to w ogóle nie będzie działać, ale jeśli tak, może to być bardzo magiczne. (Czasami działa również na śniegu).
– Poszukuj radości i cierpienia. Deszcz przemienia ludzi. Reagujemy na deszczu gamą uczuć, od ponurego strachu do cudownej dziecięcej radości. Uchwyć te emocje i będziesz miał świetny obraz deszczu.

Categories: Bez kategorii

Leave a Reply