Fotografowanie pod światło jest nie lada zadaniem. Należy zadbać o to, by pierwszy i drugi plan był dobrze zharmonizowany fotografia taka nie jest łatwa, efekt końcowy u fotografa który nie posiada wiedzy na ten temat jest bardzo często nie atrakcyjna dla czego, otóż na jasnym tle widnieją nie doświetlone postaci dla czego ? przecież jest światłomierz.

Światłomierz uśrednia warunki ekspozycji, dla tego gdy robimy zdęcia pod światło należy dodać o parę działek EV lub ten sam efekt mamy w lesie należy dodać około 1-2 EV by zdjęcia nie wyszły ciemne i nieczytelne.

Jeżeli robimy zdjęcia ludziom albo nie wielki obiektom warto użyc blendy na przykład

Światło padające miedzy gałęziami powoduje fałszywy odczyt światłomierza. Ja w takich warunkach uruchamiam punktowy pomiar światła, następnie mierze światło na obiekcie i wyliczam średnia dla fleksji programowej. Najlepszym rozwiązanie w takiej sytuacji jest stworzenie zdjęć HDR. Technika wysokiej dynamiki zakresu światła niweluje tego typu niedogodności powodem jest ekspozycje według światłomierza, prześwietlona o 1 EV I nie doświetlona o 1 EV  im więcej jest wykonanych zdjęć z różnym natężeniem światła tym bardziej czytelny mamy obraz czyli efekt końcowy po podostrzeniu i zbalansowaniu bieli, uzyskujemy wspaniałe zdjęcie o pełnej gamie światła .

Categories: Bez kategorii

Leave a Reply